کمیته فنی فناوری اطلاعات

دبیرخانه کمیته فنی فناوری اطلاعات (کمیته متناظر ISO/IEC JTC1) در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مستقر شد

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، دبیرخانه رسمی کمیته فنی مشترک فناوری اطلاعات (با نام ISIRI-ITTC) در ایران شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، ناصرعلی سعادت با اعلام این خبر، گفت: تاکنون دو دوره از کمیته فنی فناوری اطلاعات (از 1388 تا 1391 و از سال 1392 تا 1395) تشکیل‌ شده است. از شهریور ماه سال جاری، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با ارائه یک طرح سه‌ساله موفق شد از طریق تایید و کسب مجوز از سازمان ملی استاندارد ایران، دبیرخانه کمیته فنی فناوری اطلاعات را در سازمان متمرکز کند.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با تاکید بر اینکه سازمان من بعد به‌طور رسمی به‌عنوان بازوی فنی سازمان ملی استاندارد ایران در تدوین استانداردهای بین‌المللی حوزه فناوری اطلاعات در کشور خواهد بود، گفت: اکنون سازمان این کمیته معادلISO/IEC JTC1  در سطح بین‌المللی بوده و می‌تواند در تدوین استانداردهای فنی فناوری اطلاعات در سطح بین‌المللی ایفای نقش کند.

در دوره سوم کمیته فنی فناوری اطلاعات ناصرعلی سعادت به‌عنوان رئیس کمیته، آزاده داننده به عنوان نائب‌رئیس، و علی آذرکار دبیر کمیته معرفی شدند.

سعادت در جایگاه کمیته فنی فناوری اطلاعات توضیح داد: کمیته فنی فناوری اطلاعات متناظر ISO/IEC JTC1، مهم‌ترین نهادی که توسط سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO) و سازمان بین‌المللی الکتروتکنیک (IEC) به منظور تدوین استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات از سال 1987 تشکیل شده، در سطح ملی است. فعالیت اصلی این کمیته، ایجاد زیرساخت‌های لازم فنی برای مشارکت متخصصین داخلی در تدوین استانداردهای بین‌المللی حوزه فناوری اطلاعات است. او به فعالیت و مشارکت موثر کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در فعال‌سازی این کمیته اشاره کرد.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، با بیان اینکه دوره‌های کمیته فنی فناوری اطلاعات سه‌ساله بوده و اکنون سومین دوره این کمیته آغاز شده، اشاره کرد که در دور نخست متاسفانه کمیته دستاورد چندانی نداشت و ایزو نیز سطح مشارکت آن را از P به O تنزل داد. یکی از اهداف هیات‌رئیسه، تلاش برای ارتقای مجدد کمیته‌های فرعی آن به P است.

با توجه به ارتباطات تنگاتنگ سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با سازمان ملی استاندارد ایران و در پی عدم انجام فعالیت‌های مشخصی در دوره اول، کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات پیشنهاد فعال‌سازی مجدد آن را در دی‌ماه سال 91 تهیه و پس از تایید رئیس کمیته، به سازمان ملی استاندارد ایران ارایه کرد. پس از طی مراحل مختلف و تایید دبیرخانه کمیته ملی استانداردهای ایزو، هیات‌رییسه دوره دوم از طریق انتخابات در اواخر مهرماه 1392 شکل گرفت.
سعادت در این خصوص ادامه داد: در این انتخابات محمدرضا میراسکندری به نمایندگی از سازمان فناوری اطلاعات به‌عنوان رئیس، مرتضی مهدوی به نمایندگی از سندیکای افتا به ‌عنوان نایب‌رئیس، و آزاده داننده به نمایندگی از سازمان نظام رایانه‌ای استان تهران به‌عنوان دبیر برگزیده شدند.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، با اشاره به‌ضرورت فعالیت کمیته فنی فناوری اطلاعات افزود: فعالان و متخصصین حوزه فناوری اطلاعات (تولیدکنندگان، فروشندگان، خریداران، بخش‌های دولتی و دانشگاهی، ...) می‌توانند از طریق مشارکت در این کمیته، در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی این حوزه مشارکت داشته باشند.
سعادت بر تاکید بر اینکه این کمیته، پل ارتباطی میان متخصصان داخلی و خارجی در حوزه تدوین استانداردهای بین‌المللی حوزه فناوری اطلاعات است، ادامه داد: از طریق مشارکت در ISIRI/ITTC، سازمان ملی استاندارد ایران در حوزه تدوین و اشاعه استانداردهای فناوری اطلاعات نیز فعال‌تر خواهد شد. این مشارکت می‌تواند متخصصین داخلی را با حوزه‌های جدید فناوری اطلاعات در سطح جهانی آشنا کرده و سطح تعاملات را با متخصصین و خبرگان بین‌المللی ارتقا دهد. علاوه بر آن، متخصصین داخلی می‌توانند نیازهای داخلی را نیز در تدوین استانداردهای بین‌المللی لحاظ کنند.