کمیته فنی فناوری اطلاعات

فراخوان مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی

دبیرخانه کمیته فنی فناوری اطلاعات (کمیته متناظر ISO/IEC JTC1 در ایران) که از شهریور ماه سال جاری و با تایید و مجوز سازمان ملی استاندارد ایران، در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مستقر شده برای توسعه فعالیت‌های خود برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده است. در همین راستا، دبیرخانه از تمامی متخصصین و فعالان حوزه فناوری اطلاعات برای حضور و مشارکت فعال در تدوین استانداردهای بین‌المللی دعوت به همکاری می‌کند.

آقای ناصرعلی سعادت، رئیس کمیته فنی فناوری اطلاعات، ضمن اعلام این خبر تاکید کرد که حضور و مشارکت متخصصین این حوزه می‌تواند نقش ایران را در تدوین استانداردهای بین‌المللی پررنگ‌ کرده و جایگاه ایران را در عرصه جهانی تثبیت کند.

خانم آزاده داننده، نایب‌رئیس کمیته فنی فناوری اطلاعات نیز با اشاره به فعالیت‌های مهم کمیته از سال 1392 به بعد، تاکید کرد که این کمیته حسب نیازها و ضرورت‌های زیر شکل گرفته و در حال فعالیت است:

  • آشنایی متخصصین داخلی با مسایل روز فناوری اطلاعات از طریق تعامل با سایر متخصصین در سطح جهان
  • ایجاد پلی ارتباطی بین متخصصین داخلی و خارجی در حوزه تدوین استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات
  • ایجاد یک پل ارتباطی بین عرضه و تقاضا در سطح ملی و بین‌المللی
  • فعال سازی نهاد ملی استانداردی ایران («سازمان ملی استاندارد ایران») در حوزه تدوین و اشاعه استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات (چه در سطح ملی و چه در سطح بین‌المللی) 

ایشان ادامه داد، فعالان و متخصصین حوزه فناوری اطلاعات (تولیدکنندگان، فروشندگان، خریداران، بخش‌های دولتی و دانشگاهی، ...) می‌توانند از طریق مشارکت در این کمیته، در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی این حوزه مشارکت داشته باشند.

علی آذرکار، دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات نیز با اشاره به فعالیت‌های سه سال گذشته، تلاش برای ارتقای سطح همکاری با دبیرخانه اصلی JTC1 را یکی از اهداف برنامه‌ریزی شده این دوره هیات‌رئیسه اعلام کرد. آذرکار اعلام کرد که هم اکنون کمیته‌های فرعی زیر فعال بوده و امکان مشارکت و همکاری متخصصان در حوزه‌های زیر میسر است:

  • «مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار» (کمیته فرعی 7)
  • «فنون امنیت اطلاعات» (کمیته فرعی 27)
  • «مدیریت خدمات فناوری اطلاعات و حکمرانی فناوری اطلاعات» (کمیته فرعی 40)

متخصصین و علاقه‌مندان می‌توانند به ‌منظور مشارکت در این فعالیت ملی، سوابق کاری خود را به آدرس این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید  ارسال کرده و مشخص کنند که مایل به همکاری با کدام کمیته فرعی هستند. لازم به ذکر است که علاقه‌مندان می‌توانند حسب علاقه تخصصی خود در یک یا چند کمیته فرعی مشارکت داشته باشند.

اطلاعات تکمیلی در خصوص کمیته فنی فناوری اطلاعات، در وبگاه آن به آدرس http://www.isiri-ittc.ir قابل دسترسی است.

شرایط عمومی همکاری به شرح زیر است:

  • علاقه‌مند به بررسی و تدوین استانداردها
  • آشنایی نسبی با فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی
  • حداقل 3 سال سابقه کار در حوزه‌ تخصصی مربوط

آذرکار اعلام کرد که مشارکت اعضا در تدوین استانداردهای بین‌المللی معمولاً به شکل الکترونیکی (و از راه دور) بوده و نیازی به حضور فیزیکی نیست. جلسات حضوری برای بررسی موضوعات مهم هر کمیته فرعی، با هماهنگی دبیر مربوط تشکیل می‌شود.