کمیته فنی فناوری اطلاعات

فراخوان عضویت ومشارکت در کمیته فنی فناوری اطلاعات

کمیته فنی فناوری اطلاعات (کمیته متناظر JTC1 ISO/IEC در ایران) از سال 1392 فعالیت‌های خود را به منظور جلب مشارکت و همکاری متخصصین داخلی در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی حوزه فناوری اطلاعات آغاز کرده است. این فعالیت‌، هم‌اکنون در کمیته‌های فرعی متناظر 27 («فنون امنیت فناوری اطلاعات») و 7 («مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار») شروع شده و برای سایر کمیته‌های فرعی نیز در حال بررسی و پیگیری است.
کمیته فنی فناوری اطلاعات حسب نیازها و ضرورت‌های زیر شکل گرفته و در حال فعالیت است:
• آشنایی متخصصین داخلی با مسایل روز فناوری اطلاعات از طریق تعامل با سایرمتخصصین در سطح جهان
• ایجاد پلی ارتباطی بین متخصصین داخلی و خارجی در حوزه تدوین استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات
• تعیین یک پل ارتباطی بین عرضه و تقاضا در سطح ملی و بین‌المللی
• فعال سازی نهاد ملی استانداردی ایران («سازمان ملی استاندارد ایران») در حوزه تدوین و اشاعه استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات (چه در سطح ملی و چه در سطح بین‌المللی)
• نقش زیربنایی فناوری اطلاعات در توسعه سایر علوم و فناوری‌ها وهم‌چنین کشور (بر اساس برنامه‌های توسعه 5 ساله)
براین اساس، از متخصصین علاقه‌مند به فعالیت در حوزه بررسی و تدوین استانداردهای فناوری اطلاعات، دعوت می‌شود برای مشارکت و همکاری، سوابق کاری خود را به آدرس این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید ارسال کنند. شرایط همکاری به شرح زیر است:
• علاقه‌مند به بررسی و تدوین استانداردها
• آشنایی نسبی با فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی
• حداقل 5 سال سابقه کار تخصصی در حوزه‌ فناوری اطلاعات (با تمرکز بر حوزه‌های امنیت فناوری اطلاعات و مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار)
لازم به ذکراست که مشارکت اعضا به شکل الکترونیکی (و از راه دور) بوده و نیازی به حضور فیزیکی نیست. جلسات حضوری برای بررسی موضوعات مهم، با هماهنگی تشکیل می‌شود.

برگزاری جلسه اول کميسيون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نصر تهران

جلسه اول کميسيون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نصر تهران با هدف بررسی جایگاه کمیسیون ها و اهداف کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات با حضور جناب آقای مهندس آذرکار و دیگر اعضا تشکیل شد.
آذر کار سابقه ای از فعالیت های دوره های اول و دوم کمیسیون و دستاوردهای آن بیان کرد و در ادامه به تشریح فعالیت های انجام شده در خصوص ارتباط سازمان کمیسیون استاندارد با نهادهای استانداردگذار (داخلی و بین المللی) در دوره های قبلی پرداخت.
یکی از فعالیت های انجام شده کمیسیون در حوزه تدوین مقررات، تهیه یک پیشنهاد به منظور توسعه سامانه قوانین و مقررات حوزه فناوری اطلاعات بوده که توسط آقای آذر کار تشریح شد.
در ادامه اهداف و محدوده فعالیت‌های کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات مصوب هیات مدیره نظام صنفی رایانه ای استان تهران شامل استانداردها، قوانین و مقررات و همچنین آيين‌نامه فعاليت كميسيون هاي نظام صنفي رايانه‌اي استان تهران شامل نحوه تشکیل کمیسیون،اعضای کمیسیون،نحوه اداره کمیسیون و ... بررسی گردید.
لازم به ذکر است جلسات کميسون به صورت منظم هر دو هفته يکبار روزهای سه شنبه از ساعت 17 الی 19 در محل دبیرخانه سازمان نصر تهران برگزار خواهد شد.

مشارکت در تدوین استانداردهای بین المللی حوزه ICT

  کمیته فنی فناوری اطلاعات( ISIRI/ITTC) از میان فعالان و علاقمندان حوزه تدوین استانداردهای ICT عضو می پذیرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نصر تهران، کمیته فنی فناوری اطلاعات یکی از کمیته‌‌های فنی زیرمجموعه کمیته ملی استانداردهای ایزو است که ساختار آن متناظر با کمیته فنی مشترک فناوری اطلاعات (1JTC) سازمان بین المللی استاندارد (ISO) و سازمان بین‌المللی الکتروتکنیک (IEC) است. فعالیت اصلی این کمیته، مشارکت درتدوین استانداردهای بین المللی حوزه فناوری اطلاعات است.

نائب رئیس کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نصر تهران با اشاره به فراخوان جذب عضو در این کمیته گفت:کمیسیون استاندارد پیشنهاد فعالسازی مجدد این کمیته را در دی ماه سال 91 تهیه و به سازمان ملی استاندارد ایران ارایه کرد. پس از طی مراحل مختلف و تایید دبیرخانه کمیته ملی استانداردهای ایزو، هیاترییسه جدید از طریق انتخابات در اواخر مهر ماه 1392 شکل گرفت. علی آذرکار با اشاره به ضرورت فعالیت کمیته فنی فناوری اطلاعات افزود: فعالان استاندارد می توانند با مشارکت در این کمیته و ارتباط با متخصصان جهانی استاندارد، با مسائل روز فناوری اطلاعات آشنا شوند. آذرکار با تاکید براینکه این کمیته، پلی ارتباطی میان متخصصین داخلی و خارجی در حوزه تدوین استانداردهای حوزه ICT است، ادامه داد:از طریق مشارکت درISIRI/ITTC، نهاد ملی استانداردی ایران درحوزه تدوین و اشاعه استانداردهای فاوا نیز فعال تر خواهد شد. او درتوضیح فعالیت هیات رئیسه کمیته فنی فناوری اطلاعات طی سال اخیر گفت: هیات رییسه جدید فعالیت های خود را بر اساس تجارب دوره قبل، برای تجدید ساختار و فعالسازی تدریجی مجدد کمیته های فرعی، از طریق برگزاری جلساتی مستمر آغاز کرد. تا کنون هیات رییسه 14 جلسه را برگزار کرده است. نائب رئیس کمیسیون استاندارد سازمان نصر تهران با اشاره به دستاوردهای کمیته طی سال اخیر ادامه داد: ایجاد وبگاه کمیته (inso-ittc.ir)، تهیه نسخه اولیه آیین نامه اجرایی فعالیتهای کمیته فنی فناوری اطلاعات، ایجاد ساختار کمیته فرعی 7 (مهندسی سامانه های نرم افزار) و ایجاد ساختار کمیته فرعی 27 (فنون امنیت فناوری اطلاعات) از جمله دستاوردهای این کمیته است. به گفته آذرکار، طبق برنامه ریزی های انجام شده، قرار است طی سال اول، حداکثر 2 کمیته فرعی، و طی 2 سال بعدی حداکثر 5 کمیته فرعی به طور کامل فعال شده و به نحو اثربخشی در فرآیند تدوین استانداردهای بین المللی حوزه فناوری اطلاعات فعالیت کنند. فعال شدن کمیته های بیشتر، نیازمند وجود مشارکت فعال متخصصین داخلی است. با توجه به توان تخصصی قابل توجه متخصصین کشور در حوزه فناوری اطلاعات، حضور فعال ایران در فرآیند تدوین استانداردهای بین المللی میتواند به ارتقای وجهه ملی کمک شایانی کند. علاقمندان برای مشارکت در تدوین استانداردهای بینالمللی می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فعالیتهای «کمیته فنی فناوری اطلاعات» و همچنین ثبتنام، به وبگاه کمیته (inso-ittc.ir)مراجعه کرده و یا سوابق کاری خود را به آدرس این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید ارسال کنند.

فراخوان ايزو برای نظرسنجی در خصوص بخش دوم دايرکتيو ايزو

بخش دوم دایرکتیوهای ISO / IEC "قوانین ساختار و تهیه پیش نویس استانداردهای بین المللی" سالهای زیادی است که تجدید نظر سیستماتیکی بر روی موضوع آن نشده است. ISO TMB و IEC SMB از سند موجود بررسی هایی را انجام داده اند. لینک پرسشنامه https://www.surveymonkey.com/s/Directives-Part2 می باشد.
گروه کاری منتظر نظرات شما، به خصوص پیشنهادات سازنده از منظر تهیه کنندگان پیش نویس استانداردها و یا کسانی که از استانداردها استفاده می کنند، می باشد. گروه کاریWG درخواست ارسال لینک را به کارشناسان WG دارد.
لازم به ذکر است که این نظر سنجی در تاریخ 2015/1/31 به پایان می رسد.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران بر تقویت ارتباط با مقامات و مسئولان استانی تاکید کرد

  رییس سازمان ملی استاندارد ایران بر تقویت ارتباط با مقامات و مسئولان استانی تاکید کرد

رییس سازمان ملی استاندارد ایران در گردهمایی سراسری مدیران ستادی و استانی بر تعامل موثر مدیران کل استاندارد استانها با مقامات و مسئولان استانی تاکید کرد.

نیره پیروزبخت در این گردهمایی که صبح امروز ، شنبه 17 آبان در سازمان ملی استاندارد ایران در کرج برگزار شد ، با اشاره به استراتژی های سازمان گفت : باید مفاهیم جدید استاندارد ، منطبق بر تفکر و هماهنگ با تحولات روز دنیا تعریف شود به گونه ای که بتوانیم مطالبات جامعه را به نحوی شایسته پاسخگو باشیم. وی با اشاره به عضویت سازمان ملی استاندارد ایران در شورای عالی صادرات و شورای برنامه ریزی ، خواستار مشارکت فعال ادارات کل استاندارد استانی در برنامه های استانی شد.رییس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به انعقاد تفاهم نامه های اخیر با سازمان های حفاظت محیط زیست و پدافند غیر عامل از مدیران کل استاندارد استانها خواست تا نسبت به اجرای مفاد این تفاهم نامه ها در مراکز استان ها اقدام کنند. پیروزبخت ،با اشاره به تفکیک مفهوم کیفیت و استاندارد ، اظهار داشت : سازمان ملی استاندارد ایران تنها سازمان مسئول و پیشرو در مقوله کیفیت است و این موضوع باید در تمام نظام های سیاسی و اقتصادی نهادینه شود. رییس سازمان ملی استاندارد ایران ،رویکرد نوین کیفیت را گامی دیگر در تحول نظام استاندارد دانست . پیروزبخت ، خطاب به مدیران کل استاندارد استانها بر تقویت ارتباط آنها با مقامات و مسئولان استانی تاکید کرد و افزود : در اعلام اجرای اجباری استانداردها لازم است نظرات انجمن ها و تشکل های مربوطه مدنظر قرار گیرد تا اجرای استانداردهای تدوین شده بدون هیچ مشکلی صورت گیرد. وی در بخش اول گردهمایی سراسری مدیران ستادی و استانی ، پس از استماع گزارش معاون توسعه مدیریت ، امور حقوقی و مجلس و پاسخ به پرسش های صورت گرفته در این زمینه بر مدیریت منابع در ادارات کل استاندارد استانها تاکید کرد . پیروزبخت گفت : از این پس تخصیص امکانات رفاهی به ادارات کل استاندارد استانها براساس گزارش عملکرد ادارات کل انجام می شود.