کمیته فنی فناوری اطلاعات

انتخاب کمیته فنی فناوری اطلاعات (ISIRI-ITTC) به عنوان کمیته فنی برتر متناظر

سازمان ملی استاندارد ایران کمیته فنی فناوری اطلاعات را به عنوان کمیته فنی برتر متناظر در کشور انتخاب کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، علی آذرکار، مسئول کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان با اعلام این خبر گفت: رئیس سازمان ملی استاندارد ایران طی مراسم روز جهانی استاندارد از تلاش های بی وقفه کمیته فنی فناوری اطلاعات (ISIRI-ITTC) تقدیر و تشکر به عمل آورد و این کمیته را به عنوان یکی از کمیته فنی برتر متناظر در کشور معرفی کرد.

آذرکار با اشاره به ساختار این کمیته ادامه داد: کمیته فنی فناوری اطلاعات یکی از کمیته‌‌های فنی زیرمجموعه کمیته ملی استانداردهای ایزو است که ساختار آن متناظر با کمیته فنی مشترک فناوری اطلاعات (1JTC) سازمان بین المللی استاندارد (ISO) و سازمان بین‌المللی الکتروتکنیک (IEC) است. فعالیت اصلی این کمیته، مشارکت درتدوین استانداردهای بین المللی حوزه فناوری اطلاعات است.

او با اشاره به فعالیت و مشارکت موثر کمیسیون استانداردو تدوین مقررات سازمان درکمیته فنی فناوری اطلاعات افزود: پیروی ارتباطات تنگاتنگ سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با سازمان ملی استاندارد، کمیسیون استاندارد پیشنهاد فعالسازی مجدد این کمیته را در دی ماه سال 91 تهیه و به سازمان ملی استاندارد ایران ارایه کرد. پس از طی مراحل مختلف و تایید دبیرخانه کمیته ملی استانداردهای ایزو، هیات رییسه جدید و دبیر کمیته از طریق انتخابات در اواخر مهر ماه 1392 شکل گرفت.

آذرکار در این خصوص ادامه داد: دراین انتخابات محمدرضا میراسکندری به نمایندگی از سازمان فناوری اطلاعات به عنوان رئیس ، مرتضی مهدوی به نمایندگی از سندیکای افتا به عنوان نایب‌رئیس و آزاده داننده به نمایندگی از سازمان نظام رایانه‌ای استان تهران به عنوان دبیر برگزیده شدند. تمامی فعالیت‌های اجرایی کمیته توسط دبیر پیگیری شده و سازمان ملی استاندارد طی تقدیرنامه از آزاده داننده دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات تقدیر و تشکر کرد.

مسئول کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با اشاره به ضرورت فعالیت کمیته فنی فناوری اطلاعات افزود: فعالان استاندارد می توانند از طریق مشارکت در این کمیته، در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی مشارکت داشته باشند.

 آذرکار با تاکید براینکه این کمیته، پلی ارتباطی میان متخصصین داخلی و خارجی در حوزه تدوین استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات است، ادامه داد:از طریق مشارکت در ISIRI/ITTC، نهاد ملی استانداردی ایران درحوزه تدوین و اشاعه استانداردهای فناوری اطلاعات نیز فعال تر خواهد شد.

به گفته آذرکار، در مراسم روز جهانی استاندارد که امسال 26 مهر ماه برگزار شد کمیته فنی فناوری اطلاعات (ISIRI-ITTC) به عنوان یکی از کمیته‌های فنی برتر متناظر توسط سازمان ملی استاندارد ایران برگزیده و از آن تقدیر شد. این تقدیر به دلیل فعالیت‌هایی است که این کمیته طی سه سال اخیر در خصوص مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی انجام داده است.

فراخوان عضویت ومشارکت در کمیته فنی فناوری اطلاعات

کمیته فنی فناوری اطلاعات (کمیته متناظر JTC1 ISO/IEC در ایران) از سال 1392 فعالیت‌های خود را به منظور جلب مشارکت و همکاری متخصصین داخلی در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی حوزه فناوری اطلاعات آغاز کرده است. این فعالیت‌، هم‌اکنون در کمیته‌های فرعی متناظر 27 («فنون امنیت فناوری اطلاعات») و 7 («مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار») شروع شده و برای سایر کمیته‌های فرعی نیز در حال بررسی و پیگیری است.
کمیته فنی فناوری اطلاعات حسب نیازها و ضرورت‌های زیر شکل گرفته و در حال فعالیت است:
• آشنایی متخصصین داخلی با مسایل روز فناوری اطلاعات از طریق تعامل با سایرمتخصصین در سطح جهان
• ایجاد پلی ارتباطی بین متخصصین داخلی و خارجی در حوزه تدوین استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات
• تعیین یک پل ارتباطی بین عرضه و تقاضا در سطح ملی و بین‌المللی
• فعال سازی نهاد ملی استانداردی ایران («سازمان ملی استاندارد ایران») در حوزه تدوین و اشاعه استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات (چه در سطح ملی و چه در سطح بین‌المللی)
• نقش زیربنایی فناوری اطلاعات در توسعه سایر علوم و فناوری‌ها وهم‌چنین کشور (بر اساس برنامه‌های توسعه 5 ساله)
براین اساس، از متخصصین علاقه‌مند به فعالیت در حوزه بررسی و تدوین استانداردهای فناوری اطلاعات، دعوت می‌شود برای مشارکت و همکاری، سوابق کاری خود را به آدرس این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید ارسال کنند. شرایط همکاری به شرح زیر است:
• علاقه‌مند به بررسی و تدوین استانداردها
• آشنایی نسبی با فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی
• حداقل 5 سال سابقه کار تخصصی در حوزه‌ فناوری اطلاعات (با تمرکز بر حوزه‌های امنیت فناوری اطلاعات و مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار)
لازم به ذکراست که مشارکت اعضا به شکل الکترونیکی (و از راه دور) بوده و نیازی به حضور فیزیکی نیست. جلسات حضوری برای بررسی موضوعات مهم، با هماهنگی تشکیل می‌شود.

برگزاری جلسه اول کميسيون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نصر تهران

جلسه اول کميسيون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نصر تهران با هدف بررسی جایگاه کمیسیون ها و اهداف کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات با حضور جناب آقای مهندس آذرکار و دیگر اعضا تشکیل شد.
آذر کار سابقه ای از فعالیت های دوره های اول و دوم کمیسیون و دستاوردهای آن بیان کرد و در ادامه به تشریح فعالیت های انجام شده در خصوص ارتباط سازمان کمیسیون استاندارد با نهادهای استانداردگذار (داخلی و بین المللی) در دوره های قبلی پرداخت.
یکی از فعالیت های انجام شده کمیسیون در حوزه تدوین مقررات، تهیه یک پیشنهاد به منظور توسعه سامانه قوانین و مقررات حوزه فناوری اطلاعات بوده که توسط آقای آذر کار تشریح شد.
در ادامه اهداف و محدوده فعالیت‌های کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات مصوب هیات مدیره نظام صنفی رایانه ای استان تهران شامل استانداردها، قوانین و مقررات و همچنین آيين‌نامه فعاليت كميسيون هاي نظام صنفي رايانه‌اي استان تهران شامل نحوه تشکیل کمیسیون،اعضای کمیسیون،نحوه اداره کمیسیون و ... بررسی گردید.
لازم به ذکر است جلسات کميسون به صورت منظم هر دو هفته يکبار روزهای سه شنبه از ساعت 17 الی 19 در محل دبیرخانه سازمان نصر تهران برگزار خواهد شد.

انتخاب کمیته فنی فناوری اطلاعات (ISIRI-ITTC) به عنوان کمیته فنی برتر متناظر

در اجرای ماده 11 نظام‌نامه کميته ملی استانداردهای ايزو و با توجه به ماده 7 آيين‌نامه اجرايي آن، و به منظور تبيين نحوه تشکيل و فعاليت کميته­های فنی متناظر با کميته­های فنی سازمان جهانی ايزو، در بهمن ماه سال 1387 با مشارکت «دفتر تحقيقات و برنامه‌ريزی فناوری اطلاعات نهاد رياست جمهوری» به عنوان نهاد نظارتی، «سازمان ملی استاندارد ایران» به عنوان نهاد سياست‌گذاری کلان در سطح کشور، و «سازمان نظام صنفی رايانه­ای کشور» به عنوان بازوی اجرايي و دبيرخانه متمرکز کشوری، ستاد هماهنگی توسعه و تکميل ساختار «کميته فنی فناوری اطلاعات»فعاليت خود را آغاز کرد. تشکیل ساختار اولیه پس از برگزاری یک انتخابات سراسری در آبان ماه سال 1388 و سپس ترمیم آن در سال 1389، شکل گرفت.

در ساختار اولیه مجموعاً 710 عضو در 17 کميته فرعی متناظر (مطابق ساختار JTC1) سازماندهی شدند. به دلایل مختلف اجرایی و عملیاتی، این ساختار تا سال 1391 عملاً هیچ فعالیتی در خصوص مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی نداشت.

امّا با پیگیری‌هایی که از اواخر سال 1391 توسط کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران انجام شد، این کمیته مجدداً فعال‌سازی و هیات‌رئیسه جدید آن اواخر مهر ماه 1392 از طریق برگزاری انتخابات شد. در این انتخابات، آقای میراسکندری به نمایندگی از سازمان فناوری اطلاعات (به عنوان رئیس)، آقای مهدوی به نمایندگی از سندیکای افتا (به عنوان نایب‌رئیس) و خانم آزاده داننده به نمایندگی از سازمان نظام رایانه‌ای استان تهران (به عنوان دبیر) برگزیده شدند. تمامی فعالیت‌های اجرایی کمیته توسط دبیر پیگیری شده و می‌شود.

ضرورت ایجاد این کمیته متناظر را می‌توان به شرح زیر برشمرد:

  • آشنایی متخصصین داخلی با مسایل روز فناوری اطلاعات از طریق تعامل با سایر متخصصین در سطح جهان
  • ایجاد پلی ارتباطی بین متخصصین داخلی و خارجی در حوزه تدوین استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات
  • تعیین یک پل ارتباطی بین عرضه و تقاضا در سطح ملی و بین‌المللی
  • فعال سازی نهاد ملی استانداردی ایران («سازمان ملی استاندارد ایران») در حوزه تدوین و اشاعه استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات (چه در سطح ملی و چه در سطح بین‌المللی) 
  • نقش زیربنایی فناوری اطلاعات در توسعه سایر علوم و فناوری‌ها و همچنین کشور (بر اساس برنامه‌های توسعه 5 ساله)

 

کمیته فنی فناوری اطلاعات (ISIRI-ITTC)، کمیته متناظر ISO/IEC JTC1 در ایران که در سال 1388 راه‌اندازی و در سال 1392 مجدداً فعال شد، به عنوان یکی از کمیته‌های فنی برتر متناظر توسط سازمان ملی استاندارد برگزیده، و در روز جهانی استاندارد که 26 مهر ماه برگزار شد، از آن تقدیر شد. این تقدیر به دلیل فعالیت‌هایی است که این کمیته طی سه سال اخیر در خصوص مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی انجام داده است.

عملکرد کمیته‌های متناظر هر ساله توسط سازمان ملی استاندارد ارزیابی شده و از کمیته‌های برتر در روز جهانی استاندارد تقدیر می‌شود. این ارزیابی بر اساس معیارهای متعددی است که از آن جمله است:

  • تعداد  مدارک بررسی شده
  • تعداد نظرات (کامنت‌های) ارسال شده
  • تعداد افراد مشارکت‌کننده در فرآیند بررسی و اعلام نظر
  • پذیرش مسئولیت دبیرخانه‌ای کمیته فنی یا فرعی 

فراخوان ايزو برای نظرسنجی در خصوص بخش دوم دايرکتيو ايزو

بخش دوم دایرکتیوهای ISO / IEC "قوانین ساختار و تهیه پیش نویس استانداردهای بین المللی" سالهای زیادی است که تجدید نظر سیستماتیکی بر روی موضوع آن نشده است. ISO TMB و IEC SMB از سند موجود بررسی هایی را انجام داده اند. لینک پرسشنامه https://www.surveymonkey.com/s/Directives-Part2 می باشد.
گروه کاری منتظر نظرات شما، به خصوص پیشنهادات سازنده از منظر تهیه کنندگان پیش نویس استانداردها و یا کسانی که از استانداردها استفاده می کنند، می باشد. گروه کاریWG درخواست ارسال لینک را به کارشناسان WG دارد.
لازم به ذکر است که این نظر سنجی در تاریخ 2015/1/31 به پایان می رسد.