کمیته فنی فناوری اطلاعات

فراخوان مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی حوزه امنیت فناوری اطلاعات

کمیته فنی فناوری اطلاعات (کمیته متناظر JTC1 ISO/IEC در ایران) از سال 1392 فعالیت‌های خود را به منظور جلب مشارکت و همکاری متخصصین داخلی در زمینه تدوین استانداردهای بین‌المللی حوزه فناوری اطلاعات آغاز کرده است. این کمیته حسب نیازها و ضرورت‌های زیر شکل گرفته و در حال فعالیت است:

 • آشنایی متخصصین داخلی با مسایل روز فناوری اطلاعات از طریق تعامل با سایر متخصصین در سطح جهان
 • ایجاد پلی ارتباطی بین متخصصین داخلی و خارجی در حوزه تدوین استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات
 • تعیین یک پل ارتباطی بین عرضه و تقاضا در سطح ملی و بین‌المللی
 • فعال سازی نهاد ملی استانداردی ایران («سازمان ملی استاندارد ایران») در حوزه تدوین و اشاعه استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات (چه در سطح ملی و چه در سطح بین‌المللی) 
 • نقش زیربنایی فناوری اطلاعات در توسعه سایر علوم و فناوری‌ها و هم‌چنین کشور (بر اساس برنامه‌های توسعه 5 ساله)

 

فعالیت‌‌های کمیته فنی فناوری اطلاعات از ابتدای سال 1393 در حوزه استانداردهای مهندسی نرم‌افزار (ذیل کمیته فرعی 7: «مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار») شروع شده و کماکان ادامه دارد. اخیراً کمیته فنی فناوری اطلاعات، با فعال‌سازی کمیته‌ فرعی 27 («فنون امنیت فناوری اطلاعات»)، حوزه دیگری را از فعالیت‌های خود آغاز کرده است.

بر همین اساس، و به منظور تسریع در فعال‌سازی کمیته‌ فرعی 27، از متخصصین علاقه‌مند در حوزه امنیت فناوری اطلاعات دعوت می‌شود به ‌منظور مشارکت در این فعالیت ملی، سوابق کاری خود را به آدرس این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید ارسال کنند. اطلاعات تکمیلی در خصوص کمیته فنی فناوری اطلاعات، در وبگاه آن به آدرس http://www.isiri-ittc.ir قابل دسترسی است.

شرایط عمومی همکاری به شرح زیر است:

 • علاقه‌مند به بررسی و تدوین استانداردها
 • آشنایی نسبی با فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی
 • حداقل 3 سال سابقه کار تخصصی در حوزه‌ امنیت فناوری اطلاعات

 

لازم به ذکر است که مشارکت اعضا به شکل الکترونیکی (و از راه دور) بوده و معمولاً نیازی به حضور فیزیکی نیست. جلسات حضوری برای بررسی موضوعات مهم، با هماهنگی دبیر کمیته فرعی تشکیل می‌شود.

مشارکت در تدوین استانداردهای بین المللی حوزه ICT

  کمیته فنی فناوری اطلاعات( ISIRI/ITTC) از میان فعالان و علاقمندان حوزه تدوین استانداردهای ICT عضو می پذیرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نصر تهران، کمیته فنی فناوری اطلاعات یکی از کمیته‌‌های فنی زیرمجموعه کمیته ملی استانداردهای ایزو است که ساختار آن متناظر با کمیته فنی مشترک فناوری اطلاعات (1JTC) سازمان بین المللی استاندارد (ISO) و سازمان بین‌المللی الکتروتکنیک (IEC) است. فعالیت اصلی این کمیته، مشارکت درتدوین استانداردهای بین المللی حوزه فناوری اطلاعات است.

نائب رئیس کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نصر تهران با اشاره به فراخوان جذب عضو در این کمیته گفت:کمیسیون استاندارد پیشنهاد فعالسازی مجدد این کمیته را در دی ماه سال 91 تهیه و به سازمان ملی استاندارد ایران ارایه کرد. پس از طی مراحل مختلف و تایید دبیرخانه کمیته ملی استانداردهای ایزو، هیاترییسه جدید از طریق انتخابات در اواخر مهر ماه 1392 شکل گرفت. علی آذرکار با اشاره به ضرورت فعالیت کمیته فنی فناوری اطلاعات افزود: فعالان استاندارد می توانند با مشارکت در این کمیته و ارتباط با متخصصان جهانی استاندارد، با مسائل روز فناوری اطلاعات آشنا شوند. آذرکار با تاکید براینکه این کمیته، پلی ارتباطی میان متخصصین داخلی و خارجی در حوزه تدوین استانداردهای حوزه ICT است، ادامه داد:از طریق مشارکت درISIRI/ITTC، نهاد ملی استانداردی ایران درحوزه تدوین و اشاعه استانداردهای فاوا نیز فعال تر خواهد شد. او درتوضیح فعالیت هیات رئیسه کمیته فنی فناوری اطلاعات طی سال اخیر گفت: هیات رییسه جدید فعالیت های خود را بر اساس تجارب دوره قبل، برای تجدید ساختار و فعالسازی تدریجی مجدد کمیته های فرعی، از طریق برگزاری جلساتی مستمر آغاز کرد. تا کنون هیات رییسه 14 جلسه را برگزار کرده است. نائب رئیس کمیسیون استاندارد سازمان نصر تهران با اشاره به دستاوردهای کمیته طی سال اخیر ادامه داد: ایجاد وبگاه کمیته (inso-ittc.ir)، تهیه نسخه اولیه آیین نامه اجرایی فعالیتهای کمیته فنی فناوری اطلاعات، ایجاد ساختار کمیته فرعی 7 (مهندسی سامانه های نرم افزار) و ایجاد ساختار کمیته فرعی 27 (فنون امنیت فناوری اطلاعات) از جمله دستاوردهای این کمیته است. به گفته آذرکار، طبق برنامه ریزی های انجام شده، قرار است طی سال اول، حداکثر 2 کمیته فرعی، و طی 2 سال بعدی حداکثر 5 کمیته فرعی به طور کامل فعال شده و به نحو اثربخشی در فرآیند تدوین استانداردهای بین المللی حوزه فناوری اطلاعات فعالیت کنند. فعال شدن کمیته های بیشتر، نیازمند وجود مشارکت فعال متخصصین داخلی است. با توجه به توان تخصصی قابل توجه متخصصین کشور در حوزه فناوری اطلاعات، حضور فعال ایران در فرآیند تدوین استانداردهای بین المللی میتواند به ارتقای وجهه ملی کمک شایانی کند. علاقمندان برای مشارکت در تدوین استانداردهای بینالمللی می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فعالیتهای «کمیته فنی فناوری اطلاعات» و همچنین ثبتنام، به وبگاه کمیته (inso-ittc.ir)مراجعه کرده و یا سوابق کاری خود را به آدرس این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید ارسال کنند.

فراخوان دعوت به همکاری و مشارکت در کمیته فنی فناوری اطلاعات

کمیته فنی فناوری اطلاعات (کمیته متناظر JTC1 ISO/IEC در ایران) از سال 1392 فعالیت‌های خود را به منظور جلب مشارکت و همکاری متخصصین داخلی در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی حوزه فناوری اطلاعات آغاز کرده است. این فعالیت‌، هم‌اکنون در کمیته‌های فرعی متناظر 27 («فنون امنیت فناوری اطلاعات») و 7 («مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار») شروع شده و برای سایر کمیته‌های فرعی نیز در حال بررسی و پیگیری است.

کمیته فنی فناوری اطلاعات حسب نیازها و ضرورت‌های زیر شکل گرفته و در حال فعالیت است:

 • آشنایی متخصصین داخلی با مسایل روز فناوری اطلاعات از طریق تعامل با سایر متخصصین در سطح جهان
 • ایجاد پلی ارتباطی بین متخصصین داخلی و خارجی در حوزه تدوین استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات
 • تعیین یک پل ارتباطی بین عرضه و تقاضا در سطح ملی و بین‌المللی
 • فعال سازی نهاد ملی استانداردی ایران («سازمان ملی استاندارد ایران») در حوزه تدوین و اشاعه استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات (چه در سطح ملی و چه در سطح بین‌المللی) 
 • نقش زیربنایی فناوری اطلاعات در توسعه سایر علوم و فناوری‌ها و هم‌چنین کشور (بر اساس برنامه‌های توسعه 5 ساله)

 

بر این اساس، از متخصصین علاقه‌مند به فعالیت در حوزه بررسی و تدوین استانداردهای فناوری اطلاعات، دعوت می‌شود برای مشارکت و همکاری، سوابق کاری خود را به آدرس این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید ارسال کنند. شرایط همکاری به شرح زیر است:

 • علاقه‌مند به بررسی و تدوین استانداردها
 • آشنایی نسبی با فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی
 • حداقل 5 سال سابقه کار تخصصی در حوزه‌ فناوری اطلاعات (با تمرکز بر حوزه‌های امنیت فناوری اطلاعات و مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار)

 

لازم به ذکر است که مشارکت اعضا به شکل الکترونیکی (و از راه دور) بوده و نیازی به حضور فیزیکی نیست. جلسات حضوری برای بررسی موضوعات مهم، با هماهنگی تشکیل می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص فعالیت‌های «کمیته فنی فناوری اطلاعات»، به وبگاه آن (به آدرس inso-ittc.ir) مراجعه شود.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران بر تقویت ارتباط با مقامات و مسئولان استانی تاکید کرد

  رییس سازمان ملی استاندارد ایران بر تقویت ارتباط با مقامات و مسئولان استانی تاکید کرد

رییس سازمان ملی استاندارد ایران در گردهمایی سراسری مدیران ستادی و استانی بر تعامل موثر مدیران کل استاندارد استانها با مقامات و مسئولان استانی تاکید کرد.

نیره پیروزبخت در این گردهمایی که صبح امروز ، شنبه 17 آبان در سازمان ملی استاندارد ایران در کرج برگزار شد ، با اشاره به استراتژی های سازمان گفت : باید مفاهیم جدید استاندارد ، منطبق بر تفکر و هماهنگ با تحولات روز دنیا تعریف شود به گونه ای که بتوانیم مطالبات جامعه را به نحوی شایسته پاسخگو باشیم. وی با اشاره به عضویت سازمان ملی استاندارد ایران در شورای عالی صادرات و شورای برنامه ریزی ، خواستار مشارکت فعال ادارات کل استاندارد استانی در برنامه های استانی شد.رییس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به انعقاد تفاهم نامه های اخیر با سازمان های حفاظت محیط زیست و پدافند غیر عامل از مدیران کل استاندارد استانها خواست تا نسبت به اجرای مفاد این تفاهم نامه ها در مراکز استان ها اقدام کنند. پیروزبخت ،با اشاره به تفکیک مفهوم کیفیت و استاندارد ، اظهار داشت : سازمان ملی استاندارد ایران تنها سازمان مسئول و پیشرو در مقوله کیفیت است و این موضوع باید در تمام نظام های سیاسی و اقتصادی نهادینه شود. رییس سازمان ملی استاندارد ایران ،رویکرد نوین کیفیت را گامی دیگر در تحول نظام استاندارد دانست . پیروزبخت ، خطاب به مدیران کل استاندارد استانها بر تقویت ارتباط آنها با مقامات و مسئولان استانی تاکید کرد و افزود : در اعلام اجرای اجباری استانداردها لازم است نظرات انجمن ها و تشکل های مربوطه مدنظر قرار گیرد تا اجرای استانداردهای تدوین شده بدون هیچ مشکلی صورت گیرد. وی در بخش اول گردهمایی سراسری مدیران ستادی و استانی ، پس از استماع گزارش معاون توسعه مدیریت ، امور حقوقی و مجلس و پاسخ به پرسش های صورت گرفته در این زمینه بر مدیریت منابع در ادارات کل استاندارد استانها تاکید کرد . پیروزبخت گفت : از این پس تخصیص امکانات رفاهی به ادارات کل استاندارد استانها براساس گزارش عملکرد ادارات کل انجام می شود.

برگزاری دوره آموزشي يك روزه مديريت ريسك

دوره آموزشي يك روزه مديريت ريسك در تاريخ سي ام مهر ماه در سازمان ملی استاندارد توسط آقاي دكتر عدل برگزار خواهد شد و از سوی این سازمان گواهی آموزشی مربوطه صادر خواهد شد. شرکت در این دوره برای اعضاء کمیته های فنی به صورت رایگان خواهد بود. هر یک از اعضا می توانند در صورت تمایل به شرکت در دوره آموزشی درخواست خود را حداكثر تا تاریخ 93/7/28 از طریق پست الکترونیکیاین ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید ارسال نمایند.
عنوان دوره :
نگرشی ساختاری به مدیریت ریسک و الزامات ISO 31000
اجرا کننده: دکتر جــــــواد عـــــــدل (رئیس کمیته فنی متناظر ISO/ISIRI TC 262)
زمان اجرا : 30/7/1393
مکان اجرا : سازمان ملی استاندارد ایران – خیابان ولی عصر ، ضلع جنوب غربی میدان ونک سالن آمفی تاتر طبقه اول
محتوای دوره :
 1. هدف
 2. مقدمه ( اصول مدیریت ریسک – چهارچوب ERM منتشر شده توسط COSO
The Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission و ISO 31000 )
 1. بخش اول : ریسک ، مدیریت ریسک و ایزو 31000
  1. نوع و اثر ریسک
   1. تعریف ریسک
   2. ارزیابی ریسک
   3. سیستم های طبقه بندی ریسک
  2. اصول مدیریت ریسک
   1. مفهوم مدیریت ریسک
   2. فرهنگ آگاهی از ریسک
   3. فرآیند مدیریت ریسک
  3. نگاهی به ایزو 31000
   1. چهارچوب مدیریت ریسک
  4. دستیابی به منافع مدیریت ریسک
   1. ارزیابی ریسک
   2. عمل آوری ریسک
   3. مکانیزم های بازخورد
 1. بخش دوم : مدیریت ریسک در یک سازمان یا شرکت (ERM )
  1. برنامه ریزی و طراحی
   1. اجبار و تعهد در هیئت مدیره
   2. هدف برای نیرو یا قوه شروع کننده
   3. چهار چوب مدیریت ریسک
  2. پیاده سازی و Benchmarking
   1. برقراری روشهای ارزیابی ریسک
   2. مبادرت به ارزیابی ریسک
   3. اشتیاق به ریسک و تولرانس ها
  3. انداره گیری و مانیتور کردن
   1. ارزشیابی کنترل های موجود
   2. نشاندن فرهنگ آگاهی از ریسک
  4. یادگیری و گزارش دهی
   1. مانیتور کردن عملکرد ریسک
   2. گزارش عملکرد ریسک