کمیته فنی فناوری اطلاعات

برگزاری دوره آموزشی «آشنایی با نحوه مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی»

دوره آموزشی «آشنایی با نحوه مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی» توسط دبیرخانه کمیته فنی فناوری اطلاعات (ISIRI-ITTC) در روز چهارشنبه مورخ 24/03/1396 با حضور علاقه‌مندان و متخصصان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، علی آذرکار دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات (کمیته متناظر ISO/IEC/JTC1 در ایران) با اعلام این خبر، گفت: تاکنون دوره‌های آموزشی مشابهی برای این منظور برگزار شده ولی دبیرخانه تصمیم دارد این دوره‌ها را در مقاطع زمانی کوتاه‌تر و با جمع بیشتری از مخاطبین و علاقه‌مندان برگزار کند.

علی آذرکار اضافه کرد در این دوره آموزشی، موضوعات زیر بیان شد:

 • تعریف استاندارد و اصول تدوین آن
 • معرفی ساختار سازمان جهانی استاندارد (ایزو) و ارکان آن
 • شکل‌گیری ساختار ISO/IEC JTC1 به عنوان یک نهاد شناخته شده استانداردگذار در حوزه فناوری اطلاعات
 • تبیین فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی
 • معرفی کمیته فنی فناوری اطلاعات (به عنوان ساختار متناظر JTC1 در ایران)
 • نحوه مشارکت متخصصین داخلی در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی

دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات، ضمن فعال بودن کمیته فرعی 7 («مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار»)، کمیته فرعی 27 («فنون امنیت اطلاعات»)، کمیته فرعی 40 («مدیریت خدمات فناوری اطلاعات و حکمرانی فناوری اطلاعات»)، و کمیته فرعی 39 («پایداری برای فناوری اطلاعات و توسط آن»)، از نهادها و متخصصین حوزه فناوری اطلاعات درخواست کرد برای فعال‌سازی کمیته‌های فرعی مورد علاقه اقدام کنند.

فعالان و متخصصان علاقه‌مند به مشارکت در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی می‌توانند درخواست‌ها و نظرات خود را به آدرس این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید  ارسال کنند.

برگزاری دوره آموزشی «آشنایی با نحوه مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی»

دبیرخانه کمیته فنی فناوری اطلاعات (ISIRI-ITTC) یک دوره آموزشی را با هدف آشنایی متخصصین حوزه فناوری اطلاعات برای نحوه مشارکت در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی برگزار کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، علی آذرکار دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات (کمیته متناظر ISO/IEC/JTC1 در ایران) با اعلام این خبر، گفت: تاکنون دوره‌های آموزشی مشابهی برای این منظور برگزار شده ولی دبیرخانه تصمیم دارد این دوره‌ها را در مقاطع زمانی کوتاه‌تر و با جمع بیشتری از مخاطبین و علاقه‌مندان برگزار کند.

علی آذرکار اضافه کرد مسئولیت‌های دبیرخانه‌ای کمیته فنی فناوری اطلاعات سال گذشته توسط سازمان ملی استاندارد ایران به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور محول شد و این سازمان فعالیت‌هایی را برای ایجاد و فعال‌سازی کمیته‌های فرعی متناظر در کشور انجام داده است.

هم‌اکنون چهار کمیته فرعی، کمیته فرعی 7 («مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار»)، کمیته فرعی 27 («فنون امنیت اطلاعات»)، کمیته فرعی 40 («مدیریت خدمات فناوری اطلاعات و حکمرانی فناوری اطلاعات»)، و کمیته فرعی 39 («پایداری برای فناوری اطلاعات و توسط آن»)، رسماً فعال شده و متخصصین این حوزه‌ها نظرات خود را در مورد اسناد پیش‌نویس استانداردهای بین‌المللی برای سازمان ایزو ارسال کرده و می‌کنند.

هدف از برگزاری این دوره، آشنایی با نحوه مشارکت متخصصین در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی است. سازمان ایزو برای تدوین استانداردهای بین‌المللی چارچوب‌ها و رویه‌هایی دارد که تبعیت از آن‌ها برای مشارکت الزامی است. این دوره در دو بخش تدوین شده است: بخش اول به معرفی ساختار JTC1 پرداخته و در بخش دوم، فرآیند تدوین استانداردها تشریح شده و مواردی که باید توسط مشارکت‌کنندگان مد نظر قرار گیرد، بیان خواهد شد.

این دوره آموزشی در تاریخ چهارشنبه 24/03/1396، از ساعت 15 لغایت 17 و در محل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران (خیابان خرمشهر، خیابان عربعلی، کوچه نهم، پلاک 13) برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند در صورت تمایل به حضور، اطلاعات خود را (شامل: نام و نام خانوادگی، سازمان متبوع، و تلفن همراه) حداکثر تا تاریخ 22/03/1396به آدرس این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید ارسال کنند.

فراخوان مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی

دبیرخانه کمیته فنی فناوری اطلاعات (کمیته متناظر ISO/IEC JTC1 در ایران) که از شهریور ماه سال جاری و با تایید و مجوز سازمان ملی استاندارد ایران، در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مستقر شده برای توسعه فعالیت‌های خود برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده است. در همین راستا، دبیرخانه از تمامی متخصصین و فعالان حوزه فناوری اطلاعات برای حضور و مشارکت فعال در تدوین استانداردهای بین‌المللی دعوت به همکاری می‌کند.

آقای ناصرعلی سعادت، رئیس کمیته فنی فناوری اطلاعات، ضمن اعلام این خبر تاکید کرد که حضور و مشارکت متخصصین این حوزه می‌تواند نقش ایران را در تدوین استانداردهای بین‌المللی پررنگ‌ کرده و جایگاه ایران را در عرصه جهانی تثبیت کند.

خانم آزاده داننده، نایب‌رئیس کمیته فنی فناوری اطلاعات نیز با اشاره به فعالیت‌های مهم کمیته از سال 1392 به بعد، تاکید کرد که این کمیته حسب نیازها و ضرورت‌های زیر شکل گرفته و در حال فعالیت است:

 • آشنایی متخصصین داخلی با مسایل روز فناوری اطلاعات از طریق تعامل با سایر متخصصین در سطح جهان
 • ایجاد پلی ارتباطی بین متخصصین داخلی و خارجی در حوزه تدوین استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات
 • ایجاد یک پل ارتباطی بین عرضه و تقاضا در سطح ملی و بین‌المللی
 • فعال سازی نهاد ملی استانداردی ایران («سازمان ملی استاندارد ایران») در حوزه تدوین و اشاعه استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات (چه در سطح ملی و چه در سطح بین‌المللی) 

ایشان ادامه داد، فعالان و متخصصین حوزه فناوری اطلاعات (تولیدکنندگان، فروشندگان، خریداران، بخش‌های دولتی و دانشگاهی، ...) می‌توانند از طریق مشارکت در این کمیته، در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی این حوزه مشارکت داشته باشند.

علی آذرکار، دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات نیز با اشاره به فعالیت‌های سه سال گذشته، تلاش برای ارتقای سطح همکاری با دبیرخانه اصلی JTC1 را یکی از اهداف برنامه‌ریزی شده این دوره هیات‌رئیسه اعلام کرد. آذرکار اعلام کرد که هم اکنون کمیته‌های فرعی زیر فعال بوده و امکان مشارکت و همکاری متخصصان در حوزه‌های زیر میسر است:

 • «مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار» (کمیته فرعی 7)
 • «فنون امنیت اطلاعات» (کمیته فرعی 27)
 • «مدیریت خدمات فناوری اطلاعات و حکمرانی فناوری اطلاعات» (کمیته فرعی 40)

متخصصین و علاقه‌مندان می‌توانند به ‌منظور مشارکت در این فعالیت ملی، سوابق کاری خود را به آدرس این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید  ارسال کرده و مشخص کنند که مایل به همکاری با کدام کمیته فرعی هستند. لازم به ذکر است که علاقه‌مندان می‌توانند حسب علاقه تخصصی خود در یک یا چند کمیته فرعی مشارکت داشته باشند.

اطلاعات تکمیلی در خصوص کمیته فنی فناوری اطلاعات، در وبگاه آن به آدرس http://www.isiri-ittc.ir قابل دسترسی است.

شرایط عمومی همکاری به شرح زیر است:

 • علاقه‌مند به بررسی و تدوین استانداردها
 • آشنایی نسبی با فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی
 • حداقل 3 سال سابقه کار در حوزه‌ تخصصی مربوط

آذرکار اعلام کرد که مشارکت اعضا در تدوین استانداردهای بین‌المللی معمولاً به شکل الکترونیکی (و از راه دور) بوده و نیازی به حضور فیزیکی نیست. جلسات حضوری برای بررسی موضوعات مهم هر کمیته فرعی، با هماهنگی دبیر مربوط تشکیل می‌شود.

ضرورت مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی

علی آذرکار

دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات، مسئول کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران

 

یک. استانداردها زبان و چارچوب رایج و شناخته شده فنی و بستری برای تعامل خبرگان در حوزه‌های فنی تخصصی است. خاستگاه استانداردها در یک حوزه، نیازهای بازار و کسب‌وکار آن حوزه بوده و تکوین آن‌ها متضمن استمرار و بالندگی بازار و کسب‌وکار مرتبط است. به بیان دیگر، کثرت و فراوانی استانداردهای در یک حوزه نشانه‌ای از پویایی و بلوغ آن حوزه تلقی می‌شود.

دو. حوزه فناوری اطلاعات، به یمن پیشرفت‌های در خور توجهی که طی نیم قرن گذشته داشته، نیازمند حجم قابل توجهی از فعالیت‌های استانداردسازی بوده است. اگر چه این فعالیت‌ها از اواسط دهه 1950 میلادی توسط سازمان‌ها و نهادهای مختلفی (که اکثراً ماهیت نظامی یا دفاعی داشتند) شروع شد، ولی از سال 1987 و با شکل‌گیری کمیته‌ای مشترک بین دو نهاد معتبر استانداردسازی ISO و IEC – که نام JTC1 بر آن نهاده شد- سرعتی دو چندان یافت.

سه. ساختار JTC1 در حال حاضر یکی از بزرگترین کمیته‌های فنی مشترک ISO و IEC بوده به نحوی که حجم استانداردهای منتشر شده و در دست تدوین آن، به‌راحتی با حجم کاری چندین کمیته فنی دیگر در این دو مجموعه برابری می‌کند. دلیل این امر، پیشرفت‌ها، ابداعات و نوآوری پیاپی و مستمر در این حوزه، برجسته شدن نقش آن در اکثر ابعاد زندگی بشری و گستردگی بیش از پیش کاربری و استفاده از آن است.

چهار. استانداردها، برآمده از نیازهای جاری و آتی بازار و کسب‌وکار است. به بیان دیگر تدوین استانداردها، به شکل تلویحی شاخصی از روندهای بازار و فناوری‌ و نیز معیاری از توسعه بازار و کسب‌وکار محسوب می‌شود. بنابراین با مطالعه آن‌ها نه تنها می‌توان به درکی از روند حرکت یک حوزه از فناوری پی برد که حتی بازارهای جدیدی را برای توسعه آن نیز متصور شد.

پنج.استانداردها از حیث محتوایی بر اساس نیاز بازار و کسب‌وکار و از حیث شکلی بر اساس یک اجماع فنی شکل گرفته و پذیرفته شده و مقبولیت می‌یابند. این اجماع فنی فضای بسیار مناسبی را برای گردآوری و اعمال نظرات فنی خبرگان و متخصصین در سرتاسر دنیا فراهم می‌آورد؛ به نحوی که استاندارد حاصل، دربرگیرنده بخش عمده‌ای از نیازهای بازار و کسب‌وکاری (از منظر تمامی ذی‌نفعان) است.

شش. جامعه تخصصی فناوری اطلاعات کشور، با توجه به ظرفیت‌ها و توان بالقوه و بالفعل خود، می‌تواند و باید در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی مشارکت فعالانه داشته باشد. این مشارکت می‌تواند افق‌های جدیدی از فناوری را برای کشور باز کرده و راه را برای توسعه کسب‌وکارهای جدید مهیا کند. علاوه بر آن، یک مشارکت فعال و مستمر، می‌تواند مزایای زیر را به دنبال داشته باشد: 1) ارائه توان‌مندی‌ها، ظرفیت‌ها، و قابلیت‌های جامعه تخصصی فناوری اطلاعات ایران در سطح جهانی، 2) لحاظ کردن نیازمندی‌ها/نظرات متخصصین داخلی در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی، 3) آشنایی فعالان و خبرگان داخلی با روندهای جهانی در این حوزه‌ و ارتقای سطح دانش تخصصی آن‌ها، 4) تشویق و ترغیب جامعه کاربری به استفاده بیش از پیش از استانداردها، 5) فراهم شدن بستری برای تبادل آرای فنی و تخصصی با متخصیصن در سرتاسر جهان و ایجاد یک زبان مشترک با آنها.

هفت. «کمیته فنی فناوری اطلاعات» به عنوان ساختار معادل JTC1 در ایران چند سالی است که شکل گرفته و فعالیت‌های خود را به شکل محدودی دنبال کرده است. این کمیته نقطه تعامل همه متخصصین حوزه فناوری اطلاعات به منظور مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی این حوزه است. مشارکت خبرگان این حوزه می‌تواند به ارتقای سطح فعالیت‌های کمیته، ایجاد بستری برای ارائه توان‌مندی‌های متخصصین و خبرگان داخلی فناوری اطلاعات در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی و در نهایت، توسعه بازار داخلی منجر شود.

دبیرخانه کمیته فنی فناوری اطلاعات (کمیته متناظر ISO/IEC JTC1) در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مستقر شد

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، دبیرخانه رسمی کمیته فنی مشترک فناوری اطلاعات (با نام ISIRI-ITTC) در ایران شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، ناصرعلی سعادت با اعلام این خبر، گفت: تاکنون دو دوره از کمیته فنی فناوری اطلاعات (از 1388 تا 1391 و از سال 1392 تا 1395) تشکیل‌ شده است. از شهریور ماه سال جاری، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با ارائه یک طرح سه‌ساله موفق شد از طریق تایید و کسب مجوز از سازمان ملی استاندارد ایران، دبیرخانه کمیته فنی فناوری اطلاعات را در سازمان متمرکز کند.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با تاکید بر اینکه سازمان من بعد به‌طور رسمی به‌عنوان بازوی فنی سازمان ملی استاندارد ایران در تدوین استانداردهای بین‌المللی حوزه فناوری اطلاعات در کشور خواهد بود، گفت: اکنون سازمان این کمیته معادلISO/IEC JTC1  در سطح بین‌المللی بوده و می‌تواند در تدوین استانداردهای فنی فناوری اطلاعات در سطح بین‌المللی ایفای نقش کند.

در دوره سوم کمیته فنی فناوری اطلاعات ناصرعلی سعادت به‌عنوان رئیس کمیته، آزاده داننده به عنوان نائب‌رئیس، و علی آذرکار دبیر کمیته معرفی شدند.

سعادت در جایگاه کمیته فنی فناوری اطلاعات توضیح داد: کمیته فنی فناوری اطلاعات متناظر ISO/IEC JTC1، مهم‌ترین نهادی که توسط سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO) و سازمان بین‌المللی الکتروتکنیک (IEC) به منظور تدوین استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات از سال 1987 تشکیل شده، در سطح ملی است. فعالیت اصلی این کمیته، ایجاد زیرساخت‌های لازم فنی برای مشارکت متخصصین داخلی در تدوین استانداردهای بین‌المللی حوزه فناوری اطلاعات است. او به فعالیت و مشارکت موثر کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در فعال‌سازی این کمیته اشاره کرد.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، با بیان اینکه دوره‌های کمیته فنی فناوری اطلاعات سه‌ساله بوده و اکنون سومین دوره این کمیته آغاز شده، اشاره کرد که در دور نخست متاسفانه کمیته دستاورد چندانی نداشت و ایزو نیز سطح مشارکت آن را از P به O تنزل داد. یکی از اهداف هیات‌رئیسه، تلاش برای ارتقای مجدد کمیته‌های فرعی آن به P است.

با توجه به ارتباطات تنگاتنگ سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با سازمان ملی استاندارد ایران و در پی عدم انجام فعالیت‌های مشخصی در دوره اول، کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات پیشنهاد فعال‌سازی مجدد آن را در دی‌ماه سال 91 تهیه و پس از تایید رئیس کمیته، به سازمان ملی استاندارد ایران ارایه کرد. پس از طی مراحل مختلف و تایید دبیرخانه کمیته ملی استانداردهای ایزو، هیات‌رییسه دوره دوم از طریق انتخابات در اواخر مهرماه 1392 شکل گرفت.
سعادت در این خصوص ادامه داد: در این انتخابات محمدرضا میراسکندری به نمایندگی از سازمان فناوری اطلاعات به‌عنوان رئیس، مرتضی مهدوی به نمایندگی از سندیکای افتا به ‌عنوان نایب‌رئیس، و آزاده داننده به نمایندگی از سازمان نظام رایانه‌ای استان تهران به‌عنوان دبیر برگزیده شدند.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، با اشاره به‌ضرورت فعالیت کمیته فنی فناوری اطلاعات افزود: فعالان و متخصصین حوزه فناوری اطلاعات (تولیدکنندگان، فروشندگان، خریداران، بخش‌های دولتی و دانشگاهی، ...) می‌توانند از طریق مشارکت در این کمیته، در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌المللی این حوزه مشارکت داشته باشند.
سعادت بر تاکید بر اینکه این کمیته، پل ارتباطی میان متخصصان داخلی و خارجی در حوزه تدوین استانداردهای بین‌المللی حوزه فناوری اطلاعات است، ادامه داد: از طریق مشارکت در ISIRI/ITTC، سازمان ملی استاندارد ایران در حوزه تدوین و اشاعه استانداردهای فناوری اطلاعات نیز فعال‌تر خواهد شد. این مشارکت می‌تواند متخصصین داخلی را با حوزه‌های جدید فناوری اطلاعات در سطح جهانی آشنا کرده و سطح تعاملات را با متخصصین و خبرگان بین‌المللی ارتقا دهد. علاوه بر آن، متخصصین داخلی می‌توانند نیازهای داخلی را نیز در تدوین استانداردهای بین‌المللی لحاظ کنند.