مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی حوزه مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار

کمیته فرعی 7 (با عنوان «مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار») اولین کمیته فرعی بود که در ساختار «کمیته فنی فناوری اطلاعات» (ساختار متناظر ISO/IEC JTC1 در ایران) در سال 1393 شکل گرفت و با عضویت O فعالیت‌های خود را آغاز کرد. سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران نیز مسئولیت‌های دبیرخانه‌ای این کمیته فرعی بر عهده داشته و دارد. سطح مشارکت این کمیته فرعی شهریور ماه گذشته به P ارتقا یافت که این به معنی اثربخشی بیشتر فعالیت‌های متخصصین داخلی در تدوین استانداردهای بین‌المللی در حوزه مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار است.

علی آذرکار دبیر کمیته فرعی 7، با اعلام این خبر، توضیح داد که تدوین استانداردهایی از قبیل چرخه‌حیات سامانه‌های و نرم‌افزار و مدیریت آن‌ها، فرآیندهای چرخه‌حیات سامانه‌ها و مهندسی نرم‌افزار، آزمون نرم‌افزار، کیفیت محصولات نرم‌افزاری، مستندسازی محصولات نرم‌افزاری، مدیریت سرمایه‌های فناوری اطلاات، ارزیابی فرآیندها، انتخاب ابزارهای مهندسی نرم‌افزار، استانداردهای مورد نیاز هستارهای خیلی کوچک (VSEها)، مهندسی نیازمندی‌های نرم‌افزار و معماری نرم‌افزار را دربرگرفته و از فعال‌ترین کمیته‌های فرعی ایزو است. کمیته فرعی 7 از بدو عملیاتی‌شدن تا به امروز بالغ بر 30 سند را بررسی و بیش 1000 نظر (کامنت) را برای سازمان جهانی استاندارد (ایزو) ارسال کرده است.

با توجه به تعدد متخصصین نرم‌افزار (از طراحی و برنامه‌نویس و معمار نرم‌افزار تا مشاور) در کشور، توان و قابلیت مناسبی برای مشارکت آن‌ها در حوزه کاری این کمیته فرعی وجود دارد. پیچیدگی روزافزون سامانه‌ها (که اکثراً دربرگیرنده‌ سامانه‌های نرم‌افزاری هم هستند) باعث شده تا موضوعات جدیدی در این زمینه مطرح شده که از آن میان می‌توان به «مهندسی سامانه‌هایی از سامانه‌ها» (Systems-of-Systems Engineering) اشاره کرد.

این کمیته فرعی هم اکنون دارای 6 عضو فعال است و انتظار می‌رود افراد بیشتری در این فرآیند مشارکت داشته باشند. از متخصصین فعال و علاقه‌مند درخواست می‌شود در صورت تمایل به مشارکت در فعالیت‌های این کمیته‌ فرعی، درخواست خود را به آدرس این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال کنند.

(پایان خبر)

بازدید: 1342
دسته بندی: اخبار

آخرین صورت جلسات

چهارشنبه, 24 تیر 1394 19:41  
چهارشنبه, 24 تیر 1394 19:41  
چهارشنبه, 24 تیر 1394 19:41  
چهارشنبه, 24 تیر 1394 19:41  
چهارشنبه, 24 تیر 1394 19:41  
ادامه

پایگاه دانش