سازمان جهانی ایزو یک متخصص ایرانی را به عنوان مدیر تدوین یک استاندارد بین‏ المللی در حوزه فناوری اطلاعات انتخاب کرد

در نشست سالانه کمیته فرعی 40 (ISO/IEC JTC1/SC40) که از 3 تا 7 ژوئن 2019 (13 تا 17 خرداد 1398) در سنت‏دنیس فرانسه برگزار شد، الهه نجفی به عنوان مدیر پروژه تدوین نسخه جدید استاندارد  ISO/IEC 20000-5 (با موضوع: پیاده‏ سازی مدیریت خدمات در سازمان ‏ها و بنگاه ‏ها)، انتخاب شد. در تیم این پروژه، متخصصینی از کشورهای پرتغال، کانادا، انگلیس و هند نیز حضور دارند.

الهه نجفی دبیر کمیته متناظر فرعی ۴۰، که به نمایندگی از ایران در این نشست حضور داشت، موفق شد با کسب رای مثبت تمام اعضای کمیته فرعی 40 که در این نشست شرکت داشتند، به عنوان مدیر تدوین این استاندارد انتخاب شود.

الهه نجفی که برای دومین سال پیاپی در نشست سالانه کمیته فرعی 40 شرکت می‏کرد، با تاکید بر توان متخصصان داخلی در حوزه فناوری اطلاعات، این رویداد را فرصت مغتنمی برای مشارکت فعال آن‏ها و دفاع از منافع ملی در حوزه فناوری اطلاعات دانست.

علی آذرکار دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات، این موضوع را از دستاوردهای مهم کمیته فنی فناوری اطلاعات برشمرد و اظهار داشت این اولین باری است که مسئولیت تدوین یک استاندارد بین‏ المللی در حوزه فناوری اطلاعات به ایران سپرده شده است. او اشاره کرد که ایران در تدوین استانداردهای بین‏ المللی در سایر حوزه‏ ها سابقه ‏ای طولانی دارد.

لازم به ذکر است که کمیته فنی فناوری اطلاعات (ساختار متناظر ISO/IEC JTC1 در ایران) از سال ۱۳۸۸ شکل گرفته و از سال ۱۳۹۵ نیز مسئولیت‏ های دبیرخانه ‏ای آن از سوی سازمان ملی استاندارد ایران به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای واگذار شده است.

دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات اشاره کرد که طی سال 1396، شش کمیته فرعی تشکیل شده که به طور جدی در فرآیند تدوین استانداردهای بین‏ المللی مشارکت دارند: کمیته‌ فرعی 7 (با عنوان «مهندسی سامانه‌ها و نرم‌افزار») (سطح مشارکت P)، کمیته فرعی 27 (با عنوان «فنون امنیت اطلاعات») (سطح مشارکت P)، کمیته‌ فرعی 29 (با عنوان «کدینگ اطلاعات صوتی، تصویری، چندرسانه‌ای و ابررسانه‌ای») (سطح مشارکت P)، کمیته فرعی 40 (با عنوان «مدیریت خدمات فناوری اطلاعات و حکمرانی فناوری اطلاعات») (سطح مشارکت P)، کمیته فرعی 39 (با عنوان «پایداری برای فناوری اطلاعات و از طریق آن») (سطح مشارکت O) و کمیته فرعی 41 (با عنوان «اینترنت اشیا و فناوری‏ های وابسته») (سطح مشارکت O). بر همین اساس، جمهوری اسلامی ایران موظف به ارائه رای و اعلام نظر در خصوص استانداردهای این حوزه‏ ها است. به دلیل تعدد استانداردهای در حال تدوین در این حوزه ‏ها مشارکت متخصصین داخلی ضروری است، چرا که امکان دارد منافع ملی در این استانداردها لحاظ نشود.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، علی آذرکار تاکید کرد که در ساختار ISO/IEC JTC1، اعضای دارای سطح مشارکت P، نقش اثرگذاری در فرآیند تدوین استانداردها (از زمان ارائه پیشنهاد اولیه برای تدوین استاندارد تا زمان بازنگری آن در مقاطع چهار ساله) داشته و تمام استانداردها در صورت کسب 3/2 رای مثبت اعضای P تصویب می‏شود.

لازم به ذکر است که فرآیند رای‏گیری، هر کشور تنها یک حق رای دارد، بنابراین آرای اعضا در تصویب یا رد یک استاندارد بسیار مهم و اثرگذار است.

او در پایان از تمامی بنگاه‏های خصوصی، نهادها و سازمان‏ها که به طور تخصصی در حوزه‌های مشخصی از فناوری اطلاعات فعالیت می‌کنند، درخواست کرد برای مشارکت در کمیته‏ های فعال موجود و فعال‌سازی کمیته‌های فرعی جدید مرتبط با حوزه تخصصی خود اقدام کنند. از آنجا که دبیرخانه کمیته‌های فرعی، نقش مهمی در تصویب یا عدم تصویب یک استاندارد دارند، حضور متخصصین و خبرگان حوزه صنعت می‏تواند باعث حفظ بیشتر منافع ملی در این راستا شود.

دبیرخانه کمیته فنی فناوری اطلاعات در ایران آمادگی دارد که جلسات حضوری را برای مدیران ارشد بنگاه‏های خصوصی برگزار کرده تا زمینه‏ های همکاری به صورت دقیق‏ تری مشخص شود.

علی آذرکار اعلام کرد دبیرخانه کمیته‏ فنی فناوری اطلاعات آماده ارائه آموزش‏های لازم به متخصصین داخلی در خصوص آشنایی با ادبیات استاندارد و نیز فرآیند تدوین استانداردهای بین ‏المللی است. بنگاه‏ های خصوصی، نهادها و سازمان‏ های فعال و علاقه‌مند می‌توانند درخواست‌های خود را به آدرس این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال کنند.

(پایان خبر)

بازدید: 1178
دسته بندی: اخبار

آخرین صورت جلسات

چهارشنبه, 24 تیر 1394 19:41  
چهارشنبه, 24 تیر 1394 19:41  
چهارشنبه, 24 تیر 1394 19:41  
چهارشنبه, 24 تیر 1394 19:41  
چهارشنبه, 24 تیر 1394 19:41  
ادامه

پایگاه دانش